Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp bebek tedavi sürecinde olan anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken hususların başında beslenme düzeni gelmektedir. Sahip olduğunuz beslenme alışkanlığı, vücudunuzdaki tüm organları, tüm sistemleri ve hatta tüm hücrelerinizi etkilemektedir. Modern dünyada giderek artan başta kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kanser ve diğer hastalıkların neredeyse tamamı, beslenme ve sağlıksız yaşam ile ilişkilendirilmektedir. Bu bağlamda tüp bebek tedavi sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmek için anne adaylarımız şunlara dikkat etmelidir:

·       Tüp bebek tedavisi sürecinde en önemli şey bol bol su tüketmektir. Kola ve çay gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

·       Vücudun folik asit ihtiyacını karşılamak amacıyla yeşil yapraklı sebzeler ve bunun yanı sıra fındık, badem gibi kuruyemişler tüketilmelidir.

·       Kızartma, ızgara gibi ağır pişirme yöntemleri yerine; daha hafif olan haşlama, buğulama gibi fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

·       Balık; omega3, protein ve mineral bakımından en zengin olan besin kaynağıdır. Bu sebeple balık tüketimine özen gösterilmelidir.

·       Anne adayı sigara içiyorsa bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan da olabildiğince uzak durmalıdır.

·       Kuru fasulye, barbunya, nohut vb. kuru baklagiller bol bol tüketilmelidir.

·       Şeker yerine kullanılan tatlandırıcılar tedavi sürecini olumsuz etkilememesi için bırakılmalıdır.

·       Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

·       Çiğ etten yapılan salam, sosis, pastırma, etli çiğ köfte, suşi tüketilmemelidir. 

·       Kabuklu deniz ürünleri; midye ve ıstakoz gibi ağır metal içermesi nedeniyle tüketilmemelidir.


Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Vitamin ve Antioksidanın Etkisi

Antioksidan vitamin kullanımının kadınlarda fazla bir etkisi olmadığı fakat erkek infertilitesinde olumlu etkileri görülmüştür. Folik asit desteğinin nöral tüp defekti olarak bilinen belkemiği açıklıklarını önlemede etkili olduğu ve sağlıklı gebeliğin sürdürülmesine olumlu destek sağladığı kanıtlarla desteklenmiştir. Bu sebeple gebelik öncesi folik asit kullanımı, B12 ve D vitaminin normal seviyede olmasını sağlamak hem gebe kalma sürecine hem de gebeliğin sorunsuz geçmesine katkıda bulunacaktır.

Tüp bebekte embriyo transferi sonrası beslenme önerileri de yukarıda bahsettiğimiz şekildedir. Doğru beslenmenin kadın ve bebek sağlığı açısından önemi açıktır. Bu beslenme önerilerine hamilelik döneminde de uymalısınız. Tüp bebek tedavisi sürecinde kazandığınız yaşam ve beslenme alışkanlıklarını tüm hayatınıza uyarlamanız aslında sizlere sağlıklı bir yaşam kapısını da açacaktır.

Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör