Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Polikistik Over Sendromu
      Polikistik Over  Sendromu (PKOS) genç bayanlarda ve  üreme dönemi kadınlarda görülen,yumurtalıkların ve bazı salgı bezlerinin anormal çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Yumurtanın olgunlaşmadan küçük kistlere dönmesi sonucu adet düzeninin aksaması,şişmanlık,aşırı tüylenme ve ileride kısırlığa sebep olabilen Polikistik Over  Sendromu (PKOS) dünyada ortalama her 5 kadından birinde görülmektedir. Polikistik Over  Sendromu (PKOS)  muayenesinde ultrasonografi yardımı ile oluşan çok sayıda küçük yumurtaların varlığı tespit edilebilir.Bu küçük yumurtalar sanıldığı kadar masum değildir.Androjen (erkeklik hormonu) salınımının ve insülin direncinin asıl sebebini bu küçük yumurtacıklar oluşturur.Dolayısıyla hastada kilo artışı ve erkek tipi tüylenme gerçekleşir.Bu hastalar diyet ve egzersize rağmen kilo vermekte zorlanırlar.Bu nedenle mutlaka profesyonel destek almalıdırılar. 
     PKOS belirtilerinin tamamı olsun veya olmasın, polikistik overin tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara cevabı da normal overlerden farklıdır. Bir çok çalışma polikistik overden siklus başına toplanan yumurta sayısının normal overe göre çok daha fazla olduğunu göstermiştir. Uyarılma sırasında normal overlere göre daha düşük dozda gonadotropin kullanılması yeterli olmakla birlikte, PKOS’u olan kadınlarda orta ve şiddetli derecede yumurtalık hiperstimülasyon (aşırı uyarılma) sendromu (OHSS) gelişme riski çok daha yüksektir. 

Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör