Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
Azospermi

AZOSPERMİ

Azospermi Nedir?

Dünyada ve ülkemizde çocuk sahibi olamayan çiflerde problemin %50 si erkeğe bağlı sperm sorunlarından kaynaklanmaktadır. Her yüz erkekten birinde rastlanan azospermi, genellikle tedavisi olan bir hastalıktır. 

Azospermi, erkeğin menisinde sperme rastlanmaması ( sperm bulunmaması ) anlamına gelir. 

Azospermi Nedenleri Nelerdir?

Azospermi sperm kanallarındaki tıkanıklık sonucu ortaya çıkabilir veya sperm üretimindeki bir bozukluğa bağlı olarak görülebilir.Bazen de genetik nedenler azospermiye neden olabilir.

1. Tıkanıklığa Bağlı:
Bu hastalarda testislerde sperm üretimi olmaktadır fakat sperm iletim kanallarındaki tıkanıklık nedeniyle meni ile dışarı atılamaz.

2. Sperm Üretimindeki Bozukluğa Bağlı:
Testislerin doğuştan yukarıda kalması (inmemiş testis – kriptorşidizm), hormon eksiklikleri, bazı enfeksiyonlar ve radyasyon gibi nedenlere bağlı olarak vücutta sperm üretimi bozulabilir.
Azospermilerin %60 ıtıkanıklığa bağlı değildir. Bu hastalarda çocuk sahibi olmanın tek yolu cerrahi olarak testisten sperm alınması (micro TESE) ve sonrasında mikroenjeksiyon uygulanmasıdır. Bu grup hastaların yaklaşık olarak %30-40 ında cerrahi olarak sperm elde edilebilmektedir.

3-Genetik Nedenler

Erkek infertilitesinde, obstrüktif olmayan azospermiye neden olabilecek birçok genetik neden vardır. Bunlar, Y kromozomu mikrodelesyonları gibi kromozomal anormallikleri ve karyotipik anormallikleri içerir. En yaygın karyotipik anormallik, azoospermi olan erkeklerin yüzde 7-13’ünü etkileyen Klinefelter Sendromudur.

Azospermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için öncelikle azospermi nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Teşhis sırasında hastalardan şu tahliller istenir:

1. Spermiogram tekrarı
2. Hormon analizler

3. Genetik incelemeler
4. Testis ultrasonu

Tüm tetkiklerin tamamlanması ve üroloji doktorunun muayenesi sonucunda nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Eğer tıkanıklığa bağlı azospermi tespit edilmişse, kanallardaki tıkanıklık cerrahi operasyonla açılarak spermin dışarı çıkması sağlanır. Kanalların açılmasının ardından doğal yolla gebelik beklenir. Üretim bozukluğuna bağlı azospermi durumunda, tüp bebek tedavisi için gerekli olan sperm testislerden cerrahi işlem ile toplanır. Bu cerrahi işleme mikro-TESE adı verilir. Mikro-TESE işlemi sırasında, operasyon mikroskobu aracılığı ile sperm üretebilecek olan kanalcıklar testis içerisinde saptanır ve bu bölgelerden örnekler alınır. Mikro-TESE sayesinde testisten çok küçük parçalar alınarak testisin fazla zarar görmemesi sağlanır ve sperm bulma şansı artar.

 

 

 

Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör