Kayseri - Hüma Tüp Bebek Merkezi
×
TR
EN
RU
AR
TESE - TESA Uygulamaları
Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Burada amaç mikroskop altında dokunun büyütülerek sperm içerme olasılığı yüksek olan dokuların alınmasıdır. Dolayısı ile teorik olarak sperm bulma olasılığı artarken, daha az doku alındığı için testise verilen hasar azalmaktadır.  Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılırken sperm gözlenen diğer dokularda farklı denemelerde kullanılmak üzere saklanmaktadır.

Mikro TESE öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar

·         Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz (Su dahil).
·         Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız.
·         Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, yanınızda bol pantolon veya eşofman altı getiriniz.
·         Operasyondan 1-2 saat sonra taburcu olacaksınız.

Mikro TESE sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar

·         Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.
·         Operasyondan sonra 5. gün banyo yapabilirsiniz.
·         1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.
·         Ağrınız olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.
·         Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktorunuza mutlaka bildiriniz.
·         Mikro TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur.Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

Riskler

Mikro TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır. Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir
Logo
E-BÜLTENE KAYIT OLUN
KAYIT OL !
Web sitemizde yer alan bilgiler Hüma Tüp Bebek tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır.
Web Tasarım_Medyatör